wtorek, 21 stycznia 2020

Dzień Babci i Dziadka - 21 i 22 stycznia

Brak komentarzy:

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 stycznia – Dzień Dziadka.
Pamiętajmy o naszych najbliższych. Dzień Babci i Dziadka to święto, o którym warto pamiętać. 

Pamiętajmy o naszych bliskich, nie tylko w dniu ich święta. Jeden dzień w roku nie nadrobi całego straconego czasu, a wywołanie uśmiechu na ich twarzach to w końcu najlepsza nagroda. Pamiętajcie także o babciach i dziadkach, których nie ma wśród nas.

Święto Babci i Dziadka to wspaniała okazja, aby w sposób szczególny podziękować babciom i dziadkom za wszystko, co robią dla swoich wnucząt: za trud włożony w ich wychowanie, opiekę, gdy rodzice nie mają czasu oraz za pyszne smakołyki, którymi rozpieszczają swoje wnuczęta.

Dziś z okazji ich święta, chciałbym przedstawić Wam postacie moich Babć i Dziadków ;)

wtorek, 31 grudnia 2019

Wydarzenia z życia przodków - styczeń

Brak komentarzy:



Kalendarium ważniejszych rocznic przypadających w STYCZNIU zawiera daty związane z życiem naszych przodków. Kręgu rodzinnym – daty urodzenia, ślubu, śmierci krewnych czy nazwiska panieńskie matki, babci, prababci – to wszystko można ustalić, cofając się tak daleko, jak sięga ludzka pamięć.

Taśma chronologiczna przedstawiająca dzieje rodziny – pokazanie wydarzeń z historii własnej rodziny, wzbogaconej o ważne wydarzenia z historii.

Musimy dbać o pamięć o naszej historii, o przodkach, bo w dużej mierze robimy to ...
Jesteśmy dla nich wzorami, musimy im pokazywać, jak powinny postępować w życiu.
Księga życia naszych przodków, bliskich a nasze doświadczanie... rozjaśniasz wydarzenia w swoim życiu, które niosły podobne lekcje.


czwartek, 26 grudnia 2019

Franciszek - 26 grudnia 2019

Brak komentarzy:

Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż w dniu 26 grudnia 2019 roku na świat Bożego Narodzenia przyszedł FRANCISZEK - jako drugie dziecko Marcina i Pauliny. 

Gratulujemy szczęśliwym Rodzicom!

wtorek, 24 grudnia 2019

Wesołych Świat!

Brak komentarzy:

"Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości" - 
( św. Jan Paweł II ). 

"Naród, który nie szanuje swej przyszłości nie zasługuje na szacunek terażniejszości i nie ma prawa do przyszłości" - (Józef Piłsudski). 


Pamiętajmy więc o naszej przeszłości, o naszych przodkach, ich kulturze i wierze.
Świętujmy święta Bożego Narodzenia, a nie jakieś tam Święta.
Kolęd nie słuchajmy w telewizorze, ale śpiewajmy je z kantyczek.

Niech Boże Narodzenie będzie czymś więcej niż tylko spotkaniem się przy stole wigilijnym, opłatkiem, choinką czy prezentami. Niech Bóg narodzi się w naszych sercach. Niech trwałym blaskiem opromieni cały nadchodzący Nowy Rok. Niech przynosi nam obfite łaski, codzienne radości, dobre myśli i chwile spokojne, zaś zmartwienia przemienia w prawdziwą – autentycznie płynącą z serca radość.

życzy Patryk z rodziną. Wesołych Świąt dla całej rodziny

piątek, 13 grudnia 2019

PAMIĘTAMY - PACYFIKACJA TRZONOWA

Brak komentarzy:

Dziś mija 75 rocznica od tragicznego wydarzenia jakim była Pacyfikacja wsi Trzonów przez okupanta niemieckiego. Los sprawił, że mieszkańcom tej miejscowości nie dano przeżyć jeszcze 36 dni i 6 godzin - tyle bowiem czasu brakowało do wyzwolenia. Co sprawiło, że za wolność musieli zapłacić najwyższą cenę?

Na pomniku widnieje napis : Zamordowani przez okupanta hitlerowskiego podczas pacyfikacji w Trzonowie i okolicy w dniu 13.XII.1944 r.” 

To było dla nas jak Powstanie Warszawskie” – tak ci, którzy uniknęli śmierci  określali   pacyfikację ludności Trzonowa i okolic. Ludzie ci przeżyli wielką tragedię. 13 grudnia 1944 roku Niemcy dokonali masowej zagłady na mieszkańcach Trzonowa. Zginęło wówczas 48 osób, w tym 17 dzieci i 14 kobiet. To była cena jaką wieś zapłaciła za pomoc partyzantom. Pozostałych po nich fotografie, wspomnienia bliskich i cudem ocalałych.

Dziś, tak jak każdego roku, w rocznicę pacyfikacji w Trzonowa, zbierają się na nabożeństwie mieszkańcy gminy i rodziny ofiar, by uczcić ich pamięć. Proszę o modlitwę za poległych. O tych tragicznych wydarzeniach musimy pamiętać, mówić i przypominać kolejnym pokoleniom Polaków.
Pamiętajmy o ofiarach tamtych tragicznych wydarzeń, niech wspomnienie o nich trwa w naszych sercach. Dlatego będziemy o was pamiętać, o każdej chwili waszego cierpienia. Będziemy o was mówić i przekazywać waszą historie naszym dzieciom i wnukom.
Będziemy obecni tu w Książu Małym aby oddać wam cześć, aby kłaniać się ofiarom. My wszyscy o nich pamiętamy i na pewno nie zapomnimy...

czwartek, 31 października 2019

PAMIĘTAMY O NASZYCH BLISKICH ZMARŁYCH

Brak komentarzy:


Wszystkich Świętych to dzień, który kojarzy się wielu z nas ze zniczem, z grobem bliskich osób, cmentarzem. Dla jednych z wiązanką kwiatów, jeszcze dla innych z modlitwą i pamięcią o tych, którzy od nas odeszli. Jest to jeden powodów, dla których właśnie odwiedza się groby bliskich – rodziców, krewnych i przyjaciół.

W dniu Wszystkich Świętych większość z nas odwiedza cmentarze, gdyż są na nich pochowani nasi bliscy. Nie dziw zatem, że każdy indywidualnie, każda rodzina stara się w tych dniach - Święta Zmarłych, jak też tzw. Dnia Zadusznego - zadbać o nagrobki, odwiedzić miejsce pochówku, pomodlić się, ale po odwiedzeniu cmentarza spotykają się także w domach, by spędzać razem czas i wspominać tych, którzy odeszli i podtrzymywać pamięć o nich.

Odwiedzanie cmentarzy przez krewnych ma też ważne znaczenie dla podtrzymywania rodzinnych więzi i wspólnej tożsamości. Jest to okazja, by także młodszemu pokoleniu przekazać informacje i wspomnienia o zmarłych członkach rodziny.

Osoby, których bliscy zostali pochowani gdzieś daleko - zginęli na wojennych frontach lub zostali wywiezieni - stawiają zwykle znicze przy cmentarnych krzyżach lub okolicznościowych pomnikach, np. Golgocie Wschodu.

sobota, 19 października 2019

Brajan - 19 października 2019

Brak komentarzy:

Wiadomym czynimy, że w dniu 19 października 2019 roku w Dąbrowie Górniczej przyszedł na świat BRAJAN - drugi syn Błażeja i Marty. Ważył 3700 g i mierzył 57 cm. Gratulujemy szczęśliwym Rodzicom oraz najbliższym.